Olmstead, Chandlers top district academic team competition


Photos submitted The top five in arts and humanities were Erin Kemp (Olmstead), Price Violette (Olmstead), Alyssa Kennedy (Lewisburg), Schon Crawford (Chandlers) and Brock Repsher (Lewisburg).


Russellville tied for first in the future problem solving competition.


Chandlers tied for first in the future problem solving competition.


Russellville and Chandlers shared the Hume Sportsmanship Award.


The top six in language arts were Erin Kemp (Olmstead), Jennifer Wilkerson (Russellville), Karlee Elrod (Russellville), Brianna Meyer (Chandlers), David Thomason (Chandlers) and Blake Wood (Olmstead).


The top five in math were Mathew Robertson (Chandlers), Luke Skipworth (Russellville), James Wheeler (Lewisburg), Zack Matthews (Chandlers). Harley Robertson finished second and is not pictured.


Chandlers was second overall in the team competition.


Olmstead won first place in quick recall.


Chandlers finished second in quick recall.


The top five in science included Emily Oliver (Olmstead), Dusty Thomas (Lewisburg), Luke Skipworth (Russellville), James Wheeler (Lewisburg) and David Thomason (Chandlers).


The top five in social studies were Kendal Deen (Chandlers), Price Violette (Olmstead), Joshua Bracken (Chandlers) Neil Coursey (Lewisburg) and Emma Gwynette (Russellville).


The top five in written composition included Kinsey Hayes (Olmstead), Jennifer Wilkerson (Russellville), Graciann Beard (Russellville) and Madison Forrest (Lewisburg). Ali Atkinson from Olmstead is not pictured.


Olmstead won first place in the team competition.


Olmstead School won the overall title at the annual academic middle school district championship over the weekend. Chandlers finished second, Russellville was third and Lewisburg was fourth.

In the quick recall competition, Olmstead finished first, Chandlers was second and Russellville was third.

Russellville and Chandlers tied for first in the future problem solving competition.

In mathematics, Mathew Robertson from Chandlers was first, Harley Robertson from Olmstead was second and Luke Skipworth from Russellville was third. James Wheeler from Lewisburg was fourth and Zack Matthews from Chandlers was fifth.

In science Emily Oliver from Olmstead finished first. Dusty Thomas of Lewisburg was second, Luke Skipworth from Russellville was third, James Wheeler from Lewisburg was fourth and David Thomason from Chandlers was fifth.

Kendal Deen from Chandlers won the social studies competition. Price Violette from Olmstead was second, Joshua Bracken from Chandlers and Neil Coursey from Lewisburg tied for third and Emma Gwynette from Russellville was fifth.

In language arts, Erin Kemp from Olmstead placed first overall. Jennifer Wilkerson from Russellville was second, Karlee Elrod from Russellville was third, Brianna Meyer from Chandlers was fourth and David Thomason from Chandlers and Blake Wood from Olmstead tied for fifth.

Erin Kemp also placed first in arts and humanities. Price Violette from Olmstead was second, Alyssa Kennedy from Lewisburg was third, Schon Crawford from Chandlers was fourth and Brock Repsher from Lewisburg was fifth.

In written composition, Jennifer Wilkerson from Russellville and Kinsey Hayes from Olmstead shared first place honors. Ali Atkinson from Olmstead was third, Graciann Beard from Russellville was fourth and Madison Forrest from Lewisburg was fifth.

Chandlers and Lewisburg also split the Hume Sportsmanship Award.

Photos submitted The top five in arts and humanities were Erin Kemp (Olmstead), Price Violette (Olmstead), Alyssa Kennedy (Lewisburg), Schon Crawford (Chandlers) and Brock Repsher (Lewisburg).
http://newsdemocratleader.com/wp-content/uploads/2017/01/web1_Arts-and-Humanities-written.jpgPhotos submitted The top five in arts and humanities were Erin Kemp (Olmstead), Price Violette (Olmstead), Alyssa Kennedy (Lewisburg), Schon Crawford (Chandlers) and Brock Repsher (Lewisburg).

Russellville tied for first in the future problem solving competition.
http://newsdemocratleader.com/wp-content/uploads/2017/01/web1_FPS.jpgRussellville tied for first in the future problem solving competition.

Chandlers tied for first in the future problem solving competition.
http://newsdemocratleader.com/wp-content/uploads/2017/01/web1_FPS2.jpgChandlers tied for first in the future problem solving competition.

Russellville and Chandlers shared the Hume Sportsmanship Award.
http://newsdemocratleader.com/wp-content/uploads/2017/01/web1_Hume-Sportsmanship.jpgRussellville and Chandlers shared the Hume Sportsmanship Award.

The top six in language arts were Erin Kemp (Olmstead), Jennifer Wilkerson (Russellville), Karlee Elrod (Russellville), Brianna Meyer (Chandlers), David Thomason (Chandlers) and Blake Wood (Olmstead).
http://newsdemocratleader.com/wp-content/uploads/2017/01/web1_Language-Arts-written.jpgThe top six in language arts were Erin Kemp (Olmstead), Jennifer Wilkerson (Russellville), Karlee Elrod (Russellville), Brianna Meyer (Chandlers), David Thomason (Chandlers) and Blake Wood (Olmstead).

The top five in math were Mathew Robertson (Chandlers), Luke Skipworth (Russellville), James Wheeler (Lewisburg), Zack Matthews (Chandlers). Harley Robertson finished second and is not pictured.
http://newsdemocratleader.com/wp-content/uploads/2017/01/web1_Math-written.jpgThe top five in math were Mathew Robertson (Chandlers), Luke Skipworth (Russellville), James Wheeler (Lewisburg), Zack Matthews (Chandlers). Harley Robertson finished second and is not pictured.

Chandlers was second overall in the team competition.
http://newsdemocratleader.com/wp-content/uploads/2017/01/web1_Overall-Chandlers.jpgChandlers was second overall in the team competition.

Olmstead won first place in quick recall.
http://newsdemocratleader.com/wp-content/uploads/2017/01/web1_Quick-Recall.jpgOlmstead won first place in quick recall.

Chandlers finished second in quick recall.
http://newsdemocratleader.com/wp-content/uploads/2017/01/web1_Quick-Recall2.jpgChandlers finished second in quick recall.

The top five in science included Emily Oliver (Olmstead), Dusty Thomas (Lewisburg), Luke Skipworth (Russellville), James Wheeler (Lewisburg) and David Thomason (Chandlers).
http://newsdemocratleader.com/wp-content/uploads/2017/01/web1_Science-written.jpgThe top five in science included Emily Oliver (Olmstead), Dusty Thomas (Lewisburg), Luke Skipworth (Russellville), James Wheeler (Lewisburg) and David Thomason (Chandlers).

The top five in social studies were Kendal Deen (Chandlers), Price Violette (Olmstead), Joshua Bracken (Chandlers) Neil Coursey (Lewisburg) and Emma Gwynette (Russellville).
http://newsdemocratleader.com/wp-content/uploads/2017/01/web1_Social-Studies-written.jpgThe top five in social studies were Kendal Deen (Chandlers), Price Violette (Olmstead), Joshua Bracken (Chandlers) Neil Coursey (Lewisburg) and Emma Gwynette (Russellville).

The top five in written composition included Kinsey Hayes (Olmstead), Jennifer Wilkerson (Russellville), Graciann Beard (Russellville) and Madison Forrest (Lewisburg). Ali Atkinson from Olmstead is not pictured.
http://newsdemocratleader.com/wp-content/uploads/2017/01/web1_written-composition.jpgThe top five in written composition included Kinsey Hayes (Olmstead), Jennifer Wilkerson (Russellville), Graciann Beard (Russellville) and Madison Forrest (Lewisburg). Ali Atkinson from Olmstead is not pictured.

Olmstead won first place in the team competition.
http://newsdemocratleader.com/wp-content/uploads/2017/01/web1_Overall-Olmstead.jpgOlmstead won first place in the team competition.
comments powered by Disqus